W artykule wyjaśniam, który pakiet Adobe CC na firmę należy wybrać, jeśli prowadzisz np. jednoosobową działalność gospodarczą
Adobe Creative Cloud dla zespołów czy dla użytkowników indywidualnych?
To pytanie powraca jak bumerang na facebookowych grupach przy każdej czasowej zniżce na produkty Adobe CC. Jest to spowodowane różnicą w cenie pakietów, które na pierwszy rzut oka nie różnią się funkcjonalnością. Odpowiedzi możemy doszukać się po zaznajomieniu z licencją oraz na stronach pomocy technicznej.
Wyjaśniając krótko tytuł artykułu – tak, pakiet dla użytkowników indywidualnych może być używany w firmie. Mając np. jednoosobową działalność czy spółkę możesz wpisać dane swojej firmy do wystawiania faktury i podpiąć firmową kartę bankową lub PayPal. Co miesiąc Adobe wyśle Ci na maila fakturę.
Co więcej, jeśli masz swoją firmę i nadal kontynuujesz naukę na studiach, na takich samych warunkach możesz posiadać pakiet Adobe CC dla uczniów, studentów i nauczycieli. Jest to pełnoprawny pakiet wszystkich aplikacji, z pełną możliwością wykorzystania go do projektów komercyjnych. Nielegalne natomiast byłoby, gdybyś chciał wysłużyć się np. swoim dzieckiem i licencja byłaby wykupiona np. na twoją córkę, która studiuje pedagogikę co upoważnia ją do zniżki, ale nie jest pracownikiem Twojej firmy.
➡️ Przeczytaj też: Popularne polskie grupy dla grafików na Facebooku.
Czy w ramach 1 licencji programów Adobe CC mogę używać jednocześnie na PC i Mac lub więcej niż 1 komputerze?
Mieszanie stanowisk pracy jest dozwolone względem licencji. Aplikacji w pakiecie CC nie można używać jednocześnie na wielu komputerach, ale można je zainstalować na kilku komputerach i w danej chwili aktywować na maksymalnie dwóch (logując się na nich). Zatem mając PC i Mac, możemy korzystać np. na komputerze Mac, ale tylko wtedy, gdy jednocześnie nie używamy tego programu na PC. Inaczej zostaniemy wylogowani.
Czym się różni pakiet Adobe CC dla firm i osób indywidualnych?
Główną różnicą (oprócz wyższej ceny) są tylko dodatkowe opcje dedykowane pracy zespołowej i administracyjnej. W ramach jednego i drugiego pakietu masz oczywiście dostęp do takich samych aplikacji. InDesign, Photoshop czy Illustrator mają takie same funkcje w każdym pakiecie. Podkreślam to, ponieważ np. Corel ma inny model biznesowy – stosuje kilka różnych wersji tej samej aplikacji, które różnią się funkcjonalnością.
Zasadniczo pakiet Adobe CC dla zespołów zawiera dodatkowo:
- całodobową pomoc techniczną
- chmurę Adobe Cloud o wielkości 100 gb z możliwością współdzielenia między użytkownikami
- i inne zbędne moim zdaniem bajery dla małych firm, jak „Indywidualne sesje z ekspertami firmy Adobe w zakresie używania produktów” czy usługa „Adobe Talent”
Jeśli potrzebujesz dokupić kolejną licencję dla nowego pracownika w ramach tego samego loginu Adobe ID, musisz przejść na pakiet dla firm. Jeśli masz już pakiet indywidualny i chcesz go rozszerzyć na 2 osoby to skontaktuj się z czatem online lub infolinią, powinni pomóc.
➡️Przeczytaj też: Banki zdjęć: jak znaleźć i taniej kupić zdjęcie, którego szukasz
Zniżki na pakiet Adobe Creative Cloud
Regularna cena pakietu dla osób indywidualnych jest dość wysoka (61,49 euro czyli ok. 262,56 zł + koszt przewalutowania w chwili pisania artykułu), jeśli nie masz jeszcze pozyskanych klientów lub dopiero się szkolisz. W takiej sytuacji warto poczekać z zakupem na promocje pakietu Adobe CC. Zazwyczaj firma obniża swoje ceny w 2-3 razy w roku. Z moich obserwacji są to te 3 okresy:
- okres wakacyjny – zazwyczaj od 30 do 50% taniej
- okres „Black Friday” (2 połowa listopada) – też zawsze coś spuszczają, około 30-40%
- końcówka roku lub pierwsze dni stycznia – bez szału, ale czasem też potrafią wyskoczyć z jakimś upustem
Z drugiej strony jeśli masz już klientów, te 250 zł zwraca się po wykonaniu 3-4 prostych projektów. Można zarzucić Adobe monopol i windowanie cen tak jak im się podoba, ale niestety w takich programach jak Photoshop czy Acrobat Pro są wysoko przed konkurencją. Oczywiście mówimy tutaj o całkowicie profesjonalnym podejściu do projektowania graficznego.
Kody rabatowe na Adobe CC
Formalnie Adobe nie udostępnia żadnych kodów rabatowych. Nieformalnie takie kody istnieją – noszą nazwę AFFINITY oraz COREL. Adobe zdaje sobie sprawę, że mimo monopolu, za plecami ma swoją konkurencję, która jest znacznie tańsza.
Alternatywą dla stajni programów Adobe są programy wydawane przez Serif – seria Affinity oraz Corel Corporation. Ich główną przewagą jest chociażby licencja „pudełkowa”. Działa to tak, że płacisz raz i zapominasz o abonamencie. Przynajmniej do czasu, aż nie będziesz miał chęci sięgnąć po najnowszą wersję.
CorelDRAW już teraz spokojnie konkuruje z Illustratorem (mi się o niebo lepiej i szybciej projektuje właśnie w Corelu). Dla mniej wymagających użytkowników Serif przygotował program Affinity Designer, czy Affinity Photo (odpowiednik Photoshopa). W tych programach też idzie zrobić całkiem sporo rzeczy. InDesign od zeszłego roku ma np. konkurenta w postaci Affinity Publisher.
➡️ Przeczytaj też: Affinity Publisher wydany. Czy zagrozi Adobe?
Jest to dobry punkt wyjścia do wysłania prośby o rabat na kolejny okres subskrypcji.
Aby skubnąć jakiś % rabatu, gdy nie ma aktualnie żadnej zniżki na abonament CC, rozpocznij negocjować na czacie online. Konsultanci rozmawiają tam tylko po angielsku. Możesz też poszukać namiarów na polskich marketingowców w Adobe. Na grupach facebookowych przewija się często mail pani Marty, niestety ze względu na RODO nie mogę go publicznie podać.
Pamiętaj, by podczas negocjacji podać jakieś konkrety. Warto np. wspomnieć o tym, że np. rzadko używamy całego pakietu, by wykup za pełną cenę był rentowny. Dodaj też np. że pracujesz w tych programach nieregularnie, przez co zastanawiasz się nad porzuceniem pakietu CC na rzecz zakupu produktów Affinity lub Corel, bo są bardziej atrakcyjne cenowo.
Według innych grafików dzielących się informacjami, sposób ten działa. Czasem trzeba ponegocjować trochę dłużej lub spróbować na czacie złapać jakąś inną osobę. Sam próbowałem i udało mi się wynegocjować -50% na kolejny rok. Mam nadzieję, że i Wam się uda. Jeśli tak – dajcie znać w komentarzach.
Jeśli jestem studentką i pracuje na zlecenie w firmie mogę wykupić pakiet uczniowski i wziąć fakturę na mojego pracodawcę?
Dostałam fakturę z uwzględnieniem tylko NIP oraz imię i nazwisko, potrzebowałabym aby faktura była uzupełniona o dane firmy -nazwe, adres. Jak to zrobić, skoro nie ma pola żeby wpisać takie informację?
Dołączam do pytania
Musicie się zalogować na stronie Adobe CC i napisać na czacie. Najpierw automatyczny bot Wam zalinkuje do artykułów, które nie rozwiązują problemu. Potem klikacie „no”, gdy zapyta czy problem udało się rozwiązać. Następnie wybierzcie „Chat with an agent”. Połączy z konsultantem, który może to zmienić ręcznie. Wstecz też może Wam dopisać adres. W panelu nie znalazłem takiej opcji.
Dzień dobry,
Może i głupie pytanie, czy można na firmę, na ten sam NIP (spółkę) wykupić 2x pełny pakiet CC indywidualny na dwa różne konta Adobe ID?
tak
Z tego co przeczytałam kupując licencje z zagranicy musimy mieć VAT-UE. Nie wystarczy do swojego NIPu dopisać PL tylko trzeba wystąpić z wnioskiem VAT-R.
PS Bardzo dziękuje za bloga! Niedawno założyłam firmę i Twoje wpisy bardzo mi pomagają :)
Czy mogę używać w firmie planu fotograficznego lr+ps? Czy muszę kupić pakiet cc. Pozdrawiam
Możesz używać planu fotograficznego
Czy mogę wykupić plan fotograficzny i używać go legalnie w firmie? Czy muszę wykupić pakiet CC? Pozdrawiam
Czy muszę zmieniać konto na jakieś firmowe? Do tej pory mam plan indywidualny, a teraz zakładając jednoosobową działalność chciałabym tylko zmienić dane do faktury i zostać przy tym samym planie subskrypcji. Nie mogę jednak znaleźć miejsca gdzie mogę dodać dane firmy, NIP itd…
Nie musisz, NIP i nazwę firmy dodasz postępując zgodnie z poradnikiem: https://helpx.adobe.com/pl/manage-account/using/update-billing-information.html
I tę fakturę mogę normalnie wrzucić w koszty?
Tak
Mam licencję Adobe z firmy w której pracuję. Jest przypisana do dwóch stanowisk: komputer w biurze i mój prywatny laptop. Czy jesli firma, która mnie zatrudnia nie ma nic przeciwko, to czy na tej licencji mogę pracować prywatnie, np wykonując zlecenie na umowie o dzieło? W regulamnie znalazłam tylko info, że licencja nie może byc odsprzedawana, ani odpłatnie udostępniana.
Potwierdzam, mając profil firmowy w ACC można zakupić wersje indywidualną podając wszystkie wymagane dane do faktury. Nazwa, NIP, itd.
hej, czy możesz powiedzieć jak to zrobić? jak założyć profil firmowy?
podłączam się do pytania