Gdy na co dzień pracujesz z pakietem Adobe, plik .cdr przesłany przez klienta może wywołać niemały problem. Przedstawiam 5 sposobów na zmianę formatu cdr na AI lub PDF bez pełnej wersji CorelDRAW.
Bolączką pakietu Adobe jest to, że Illustrator nie obsługuje plików CDR. Nie sprawdza się także zakup starej wersji CorelDRAW, bo wersje plików .cdr nie są kompatybilne wstecz, czyli nie uruchomisz np. na X7 pliku .cdr z wersji X8 i nowszych.
Jak otworzyć cdr bez CorelDRAW?
Poniżej 5 sposobów jak przekonwertować CDR na AI lub PDF, które przyszły mi na myśl. Opisałem je w kolejności od najwygodniejszej, ale mogącej powodować problemy z kompatybilnością, do najmniej wygodnej, ale zapisującej bez przekłamań.
Konwerter on-line CDR do AI
W Internecie namnożyło się usług chmurowych, w tym także konwerterów on-line do Corela. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „cdr to ai online” i wyskoczy cała strona wyników. O ile ze starszymi wersjami plików .cdr konwerter on-line radzi sobie całkiem dobrze (testy na X7), tak przy najnowszych wersjach (2020+) już raczej usługi chmurowe sobie nie poradzą.
Jeśli wybierzesz ten sposób, musisz zwrócić uwagę na dwie kwestie techniczne. Po pierwsze, czy konwerter konwertuje do CMYK, jeśli projekt docelowo ma iść do druku, po drugie, czy nie obniża wielkości plików rastrowych osadzonych w projekcie. Zwróć też uwagę na cienie, fonty itp.
Wątpliwą sprawą konwerterów on-line jest też prywatności użytkownika. Pamiętaj, że jeśli coś jest za darmo, płacisz za to zazwyczaj swoją prywatnością. O ile konwertujesz dokument, który stanie się i tak publiczny, to nie ma się czego bać.
Ja natomiast bym nie przepuścił przez taki konwerter katalogu produktów, które są patentem firmy, dokumentacji czy instrukcji wewnętrznych. Zapisy w regulaminie takich szemranych konwerterów o tym, że wyrywkowo nie przeglądają zawartości przesyłanych plików, moim zdaniem można wsadzić między bajki. Zapewne przeglądają, ale po cichutku.
Inkscape otwiera format cdr
Darmowy i otwartoźródłowy program Inkscape otwiera pliki CDR. Pobierzesz go z oficjalnej strony Inkscape.org. Z programu masz dalszą możliwość zapisu do innych formatów wektorowych, np. EPS, PDF, SVG.
Inkscape nie obsługuje CMYK, więc musisz liczyć się z automatyczną konwersją na RGB. Mogą też wystąpić problemy z efektami specjalnymi typu cień, przezroczystość, perspektywa, wypełnienie tonalne. Jeśli fonty nie zostały wcześniej zamienione na krzywe, to prawdopodobnie też się rozpadną. Użycie Inkscape jest spoko, gdy potrzebujesz np. wydostać obrys logo.
Zamiennie możesz pobrać darmowy pakiet biurowy LibreOffice. Program LibreOffice Draw pozwala importować plik CDR do dokumentu, po czym w Plik -> Eksportuj jako… możesz zapisać go do formatu PDF. Jeśli plik jest zamieniony w krzywe, nie powinno się nic rozwalić (oprócz kolorystyki CMYK i efektów specjalnych).
Poproś o konwersję cdr do ai na grupie Facebookowej
Na Facebooku znajdziesz kilka grup polskiej społeczności, które skupiają wielu grafików. Utworzyłem na ich temat osobny wpis pod tym adresem. Znajdziesz na nim grupy, do któych należę. Prośba o konwersję cdr na pdf/ai pojawia się tam co kilka dni. Zazwyczaj po kwadransie jest już osoba chętna do pomocy.
Pobierz wersję demonstracyjną pakietu Corel
Wersje demonstracyjne Corela działają jak pełnoprawny program przez 15 dni. W tym czasie możesz konwertować swoje dokumenty. Bezpłatne wersje próbne CorelDRAW pobierzesz na oficjalnej stronie producenta pod tym adresem. Zauważ, że osobno możesz instalować wersję Standard, Technical Suite oraz Graphics Suite. Daje to łącznie 45 dni darmowego triala, podczas którego możesz konwertować pliki.
➡️ Przeczytaj także: Którą wersję CorelDRAW wybrać? Test porównawczy
Postaw maszynę wirtualną z Windowsem + Trial Corela
To już jest Wyższa Szkoła Desperacji w ASAP-ie. Jeśli nikt nie chce pomóc, wszystkie wersje próbne Corela są już po 15-dniowym terminie, a konwertery on-line i Inkscape rozsypują projekt, pozostaje Ci tylko jedna opcja – maszyna wirtualna.
Do postawienia maszyny wirtualnej na potrzeby konwersji cdr do ai/pdf potrzebujesz:
- Trochę szybszego komputera (minimum 8 gb RAM, najlepiej 12-16 gb). Jeśli pracujesz jako grafik, pewnie taki posiadasz.
- Programu VirtualBox lub VMware Workstation Player. Pozwalają one uruchomić „system w systemie” tworząc tzw. maszynę wirtualną.
- Obrazu ISO systemu Windows 10 lub gotowego obrazu dla testerów oprogramowania (tutaj gotowiec od Microsoftu)
Po instalacji na maszynie wirtualnej Windowsa lub uruchomieniu gotowca dla testerów zainstaluj na niej najnowsze demo Corela i przekonwertuj plik. Z racji, że metoda jest już dla bardziej zaawansowanych osób, nie będę jej opisywać jej krok po kroku. Mam nadzieję, że nie będziesz w tak napiętej sytuacji, że będziesz musiał ściągać 20gb obrazu, by przekonwertować 1 plik. Choć nie powiem, zdarzało mi się…
Czasem także czytelnicy bloga piszą do mnie maila z prośbą o konwersję. Używam wersji X7 i do tej wersji mogę Wam przepisywać pliki z CDR na AI/PDF. Zazwyczaj odsyłam je tego samego dnia.