Zamiana czcionek na krzywe w dokumencie PDF wcale nie jest taka trudna. Z wielką pomocą przychodzi nam Adobe Acrobat.
Każdemu prędzej czy później trafi się taka sytuacja, że klient prześle np. wektorowe logo w PDF-ie, ale podczas importu do CorelDRAW czy innego programu, aplikacja poinformuje o braku czcionek i zamieni je na Arial lub inne domyślne systemowe fonty.
Dzieje się tak, ponieważ poprzednik po prostu zapomniał skrzywić pod koniec pracy klientowi fontów w projekcie i inny grafik musi sobie jakoś z tym poradzić. Niekiedy czcionki są ciężko dostępne dodatkowo płatne, lub mamy ją zainstalowaną, ale programy źle interpretują ich nazwy i nie wiemy jaka to.
Najszybszym sposobem na to jak zamienić czcionki na krzywe jest użycie Adobe Acrobat Pro. Poniższy krótki poradnik napisany został pod wersję XI. W innych wersjach te opcje mogą być umieszczone w innym miejscu.
Zobacz także: Jak dorobić spady za pomocą Photoshopa?
Zamiana fontów na krzywe w Adobe Acrobat XI
Otwieramy plik PDF w Acrobacie, można spod menu kontekstowego „Edytuj w programie Acrobat”
Jeśli jest zamknięta, otwieramy zakładkę „Narzędzia” (1), rozszerzamy kategorię „drukowanie” (2) i wybieramy „Podgląd spłaszczania” (3)
W opcjach podglądu spłaszczania zaznaczamy ptaszek przy „Konwertuj cały tekst na krzywe” (4), odświeżamy (5), a następnie klikamy na „Zastosuj” (6).
Właśnie zamieniliśmy w całym dokumencie cały tekst na krzywe, teraz wystarczy tylko zapisać plik do nowego dokumentu PDF poprzez menu „Plik” -> „Zapisz jako…” i można wciągnąć go do CorelDRAW lub innej aplikacji z której korzystamy.
Jeśli trafiłeś tutaj z wyszukiwarki i ten tutorial pomógł Ci rozwiązać problem, zostaw komentarz. Będzie to dla mnie cenna informacja, że warto przygotowywać wpisy o zagadnieniach technicznych.
Szkoda, że w slugu url dalej jest „reader” ;-)
Bardzo dziękuję!!! Super instrukcja, tego potrzebowałam, działaj, bo bardzo pomagasz!
Chyba zamiast adobe reader powinno sie uzyc adobe acrobat bo reader jak sama jego nazwa wskazuje nie sluzy do edycji
Faktycznie, słuszna uwaga. Nie mam pojęcia czemu dopisywałem ten Reader do nazwy ;). Już poprawione!
bardzo pomocne, dzieki :)
Pomocne, ja krzywiłem pdfy w adobe reader pro przez optymalizację pdf-a.
Przydało się, dziekuję.
Nie działa :/
Nie zawsze ten sposób staje się zbawienny, zależy jak jest zapisany pierwotny PDF.
W takich sytuacjach można kombinować jeszcze na kilka sposobów:
– wciągnięcie dokumentu do InDesign i zapisanie go z innymi ustawieniami (o preferowanych ustawieniach będzie niedługo na blogu)
– „wydruk” dokumentu do PDF (np również. Acrobatem czy Foxit Readerem)
– wciągnięcie do Affinity Designer/Publisher/Illustrator – niekiedy program ma problem i z automatu zamieni font na krzywe.