W artykule omawiam problem, którym prędzej czy później spotka się początkujący grafik – problem zapisu projektu dużego baneru do druku
Ograniczenie związane z eksportem do PDF
Wszystko jest w porządku, gdy robimy małe banerki na płot o rozmiarach typu 3x1m. Wtedy sprawa jest prosta – wystarczy standardowy eksport do PDF przeznaczony do druku. Schody zaczynają się, gdy projektujemy baner (lub inny wydruk wielkoformatowy) o jednym z boków dłuższych niż 5,08m (200 cali). Nie jest wtedy możliwy poprawny eksport do PDF.
Jest to spowodowane ograniczeniem maksymalnego rozmiaru nałożonym przez Adobe na format PDF. Przy próbie otworzenia dokumentu w drukarni programy zachowują się różnie – niektóre wyświetlą tylko część projektu, inne od razu wyświetlą komunikat, że plik jest uszkodzony. Poniżej trochę teorii i dwie praktyczne porady, jak sobie z tym poradzić.
Słowo-klucz: DPI. Jak dobrać odpowiednie DPI do rozmiaru wydruku?
Zanim pokażę konkretne przykłady, muszę poruszyć temat DPI. Jeśli wpadłeś tu z wyszukiwarki i szybko poszukujesz rozwiązania jak zapisać baner do druku w CorelDRAW, pomiń ten rozdział. Jeśli nie wiesz co to DPI i jak działa – warto poświęcić minutę dłużej i mieć lżej przy kolejnych projektach.
DPI (skrót od dots per inth – punkty na cal) informacja o rozdzielczości druku wysyłana do urządzeń drukujących (drukarki, plotery itp.). Pojęcie używane jest naprzemiennie z PPI (piksele na cal) – te dotyczy rozdzielczości grafik rastrowych (mapy bitowe, zdjęcia).
Na temat DPI szerzej będę pisał w kolejnych artykułach, choć w Google znajdziesz sporo artykułów omawiających ten temat dogłębnie. W tym artykule dostajesz minimum teorii i konkretne przykłady.
Branżowy standard dla wydruków drukowanych na papierze jest stały i wynosi 300 DPI (ulotki, wizytówki, katalogi itp.), jednak dla druków wielkoformatowych jest on różny. Przyjęty branżowo standard to około 100 DPI. Większość drukarni korzysta z tzw. tabelki DPI – spójrz na nią i sprawdź ile powinien mieć Twój projekt.

Otwórz tabelkę DPI w nowej karcie
Jak widzisz – wysyłanie do drukarni banerów o rozdzielczości 300 DPI nie gwarantuje Ci tego, że zostanie on tak wykonany. Drukarz i tak je przeskaluje w dół. Wiąże się to oczywiście ze stratą jakości, jednak należy pamiętać, że duże banery nie są do patrzenia z bliska i jadąc autem czy spacerując kilka metrów od baneru nikt gołym okiem tego nie zauważy. Konieczność skalowania wiąże się też z ograniczeniem mocy ploterów drukujących. Najlepiej zapytać konkretnej drukarni o odpowiednią ilość DPI do danego rozmiaru – tabelka tabelką, ale jest to przecież sprawa indywidualna.
Tyle z krótkiej teorii, teraz konkretne porady dla użytkowników CorelDRAW.
Zapisz projekt do PDF w skali
Najpopularniejszą metodą przy za dużym rozmiarze dla PDF jest skalowanie całego projektu w dół. Jeśli masz np. baner na całą ścianę o wymiarach 10 x 6 m. to przeskaluj go do skali mniejszej, np. 2,5 x 1 m (czyli skala 1:4). Taki format już możesz zapisać jako PDF. Pamiętaj, by podać drukarni informację o tym, jakiej skali użyłeś i jaki docelowo format ma mieć baner. Ja to robię zawsze w treści maila oraz w nazwie pliku.
Wyeksportuj jako JPG
Załóżmy, że masz do wydruku baner 8 x 1m. Format ten nie chce się zapisać jako PDF w skali 1:1, bo jeden z boków jest za długi. Najszybszą metodą jest zgrupować wszystko i za pomocą szybkiego kadrowania wewnątrz wszystko wpakować całą graficzną zawartość do jednego prostokąta (jeśli wychodzisz z elementami poza format projektu). Później zaznacz szybki kadr z projektem baneru o rozmiarach 800 x 100 cm i z menu wybierz Plik -> Eksportuj do… -> Internetu… i wybierz w ustawieniach jak poniżej:
Zakładka Ustawienia:
Format: JPEG
Tryb kolorów: Kolory CMYK (32 bity)
Jakość: Najwyższa (100%)
Zakładka Zaawansowane:
Z wygładzaniem – zaznaczamy
Osadź profil kolorów – odhaczamy, jeśli nie wiesz jakiego profilu używa drukarni
Zakładka Transformacja:
Zachowaj proporcje – zaznaczamy
Rozdzielczość: sprawdzamy tabelkę DPI. Dla baneru o wymiarze 8 x 1 m odpowiednie DPI to 50, więc wpisujemy właśnie taką wartość.
Jednostki: zmieniamy na minimetry i wpisujemy rzeczywistą skalę baneru.
Tak zapisany JPG możesz wysłać do drukarni. Dla pewności polecam wciągnąć go do CorelDRAW i sprawdzić czy wartości rozmiaru i DPI się zgadzają.

Można też wszystko zapisać drugą stronę, czyli zmniejszyć rozmiar projektu, a zwiększyć DPI. Wtedy po przeskalowaniu wielkości zmniejsza się DPI do odpowiedniego.
Przykład powinien to rozjaśnić:
Jeśli mamy do druku baner 8 x 1 m i drukarnia prosi o przesłanie go w rozdzielczości 50 DPI, jest to 6-krotnie mniejsza rozdzielczość od 300 DPI.
Możemy więc przeskalować rozmiar projektu 6-krotnie w dół. 8000 x 1000 mm dzielone przez 6 da nam to specyficzny format 1 333,5 x 166,793 mm. Po zeskalowaniu możesz wyeksportować go z rozdzielczością 300DPI – po rozciągnięciu do wymiarów 8000 x 1000 mm wartość DPI takiego baneru-a spadnie do 50.
Opcję zapisu do JPG polecam w przypadku dużej ilości grafik rastrowych w projekcie lub używaniu gradientów czy dodatkowych efektów programu CorelDRAW (np. cieni). Jest po prostu szybsza i bardziej pewna, że wydruk wyjdzie taki jak projekt.

Jeśli baner jest wielki (ponad 5 metrów), to ja i tak zawsze już na etapie projektu robię w skali 1:10. Podczas eksportu po prostu odznaczam resampling bitmap. Wtedy drukarz ma jasność – że wartości „mm” w PDF mają być centymetrami na wydruku. Prosta sprawa.
drukarz nic Ci nie zeskalował. Po prostu drukowałeś na twardym solwencie, stąd taka jakość wydruku. Jeśli ten sam plik puścisz na eco solwencie lub druku lateksowym, to jakość będzie bardzo dobra;)
Zmniejszył, pytałem ;). A jakość wyszła taka jak wyszła, bo zmniejszył też ilość pasów. Co do jakości w 100% się z Tobą zgadzam, że hard -> eko -> latex :).