W tym wpisie pokażę Ci, jak dobierać kolory z wykorzystaniem narzędzia Colormind. Dzięki niemu w mniej niż 5 minut utworzysz spójną paletę kolorów.
Kolory muszą do siebie pasować, ale też współgrać z logo firmy.
Dzięki Colormind mogę łatwo wygenerować 2-3 nowe wiodące kolory, które będą współgrać na projekcie z kolorami logo.
Sam często korzystam z tego narzędzia, gdy klient np. ma już logo, ale nie ma do niego zdefiniowanej palety.
Sprawdź moje usługi: Konsultacje graficzne oraz ofertę druku.

Colormind – jak dobierać kolory
Przedstawiam Ci jedno z moich ulubionych narzędzi online: Colormind.io. Jest to darmowy generator spójnych palet. Dopasujesz w nim do 5 kolorów.
Colormind to świetne narzędzie dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych grafików, którzy chcą szybko stworzyć harmonijną paletę kolorów.
Na filmie do tego wpisu pokazuję, jak dobierać kolory do projektu. Pokazuję to na przykładzie spójności z logo Lasów Państwowych.
Pobierz kolor z logo i dobierz mu kolory
Na początek potrzebujesz poznać kolor z logo, w zapisie kodu HEX (np. #259A87). Aby go pobrać wczytaj w swoim programie graficznym logo i odczytaj jego kolor próbówką.

Po wejściu na stronę Colormind wybierz na jednym z kolorów ikonkę ustawień (obok kłódki) i wklej tam swój kod koloru (1). Zablokuj ikoną kłódki (2). Dzięki temu narzędzie zaproponuje kolory, które pasują do Twojego logo.

Teraz kliknij po prostu „Generate”. Otrzymasz propozycję kolorów, które pasują do tego zablokowanego. Jeśli któryś Ci się podoba, też go zablokuj. Powtarzaj ten krok, aż będziesz mieć 3–4 kolory, które dobrze do siebie pasują.
Sprawdź: Książki dla grafików: 9 pozycji na start przygody z grafiką komputerową
Huemint – Sprawdź, czy kolory do siebie pasują
Autorzy narzędzia Colormind stworzyli także Huemint – stronę, gdzie sprawdzisz, jak wygenerowana paleta sprawdza się w praktyce.
Z lewej strony masz do wyboru kilka prototypów, np. gradienty, makietę strony www, ilustracje w stylu flat. Wystarczy, że wkleisz w górnym rogu swoje wygenerowane kolory. Serwis automatycznie je podmieni.
Jak widzisz, generowanie kolorów tym narzędziem jest bardzo proste.

Sprawdź: Złoty w CMYK. Jak uzyskać złoty kolor w druku?
Przeniesienie palety do programu graficznego
Paletę kolorów wygenerowaną w Colormind można z łatwością przenieść do programów graficznych, takich jak CorelDRAW.
Wystarczy, że zrobisz zrzut ekranu strony z paletą. Następnie wklej go do programu i skorzystaj z np. z narzędzia próbnik, aby odczytać kolory i dodać je do palety roboczej.
Uwaga na różnicę w kolorach CMYK
Pamiętaj, że Colormind generuje kolory tylko w spójności z modelem RGB. One się świetnie sprawdzają w projektach cyfrowych, ale w druku mogą wyglądać inaczej.
Aby sprawdzić, jak kolory wygenerowane w Colormind będą wyglądać w CMYK, musisz skonwertować plik ze zrzutem ekranu do kolorystki CMYK.
W CorelDRAW zrobisz to zaznaczając zrzut ekranu i wybierając z menu: Mapy bitowe -> Tryb -> Kolor CMYK.

Później porównaj jeden zrzut ekranu z drugim, bo niektóre jaskrawe kolory RGB mogą nie być możliwe do uzyskania w CMYK. Dokładniej tłumaczę to na tym wideo, które znajdziesz też na górze wpisu.