Złoty w CMYK. Jak uzyskać złoty kolor w druku?

Chcesz uzyskać złoty kolor w CMYK? Poznaj mój sposób na imitację złota, który zadowoli Twoich klientów i pozwoli zaoszczędzić na kosztach druku.
Złoty kolor w druku — podejście profesjonalne
Zanim omówię jak pozyskuję kolor złoty w CMYK wyjaśnijmy ważną kwestię. Prawdziwie złoty kolor uzyskasz na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest druk z użyciem koloru dodatkowego Pantone. Drugim jest wykonanie złocenia za pomocą złotej folii (hot-stamping). Na produktach wielkoformatowych możesz wykleić np. folię złotego koloru barwioną w masie.
Powyższe metody dają pożądany efekt złotego nadruku. Nie są to jednak metody tanie. A tutaj chciałbym skupić się na rozwiązaniu ekonomicznym dla klienta.
Przedstawiam w tym artykule sposób na imitację złotego koloru w CMYK-u. Zauważyłem, że odkąd go stosuję, to klienci są zadowoleni z efektów.
Czytaj też: Jak zamienić font na krzywe w pliku PDF?
Jak uzyskać kolor złoty w CMYK?
Zacznijmy od przykładu ze świata małych agencji reklamowych. Zjawia się klient, który zleca Ci projekt i druk wizytówki z czarnym tłem i złotymi literami. Dopiero otwiera swój biznes. Zazwyczaj w branży beauty.
Przerabiałem ten temat wielokrotnie. Uwierz mi: nic Ci nie da tłumaczenie klientowi, że zakres CMYK jest mniejszy niż RGB. Mówienie, że to, co widzi na ekranie monitora, w druku wyjdzie mniej jaskrawo.
Klient chce złote litery i go nie interesują techniczne aspekty. W dodatku ma ograniczony budżet. Jeśli wyliczysz mu koszt hot-stampingu dla 50 wizytówek i 2 matrycami, zapewne zrezygnuje z zamówienia.
Składowe złotego w CMYK-u
Z ciekawości sprawdziłem, co na temat złotego koloru pokaże Internet:
- Wikipedia proponuje gotowe mieszanki złotego z palety CMYK jako 0/16/100/0.
- ChatGPT mówi, że jest to składowa 0/20/80/2.
- Pierwszy wynik z Google: 0/30/65/25.
- Forumowicze na Signs wymieniają się swoimi mieszankami. Każdy podaje inne wartości.

Ja uważam, że z jednego koloru nie da się pozyskać zadowalającej barwy złota. Tak samo, jak nie dasz rady uzyskać srebra. Jak zdefiniujesz srebrny kolor w CMYK? 0/0/0/20? To klient Ci powie, że tło miało być srebrne, a jest szare.
Sam z początku wysyłałem projekty z różnymi mieszankami. Zazwyczaj projekt był do poprawek. To, co nazywane jest złotym w CMYK, finalnie wygląda jak żółty czy brązowy kolor.
Tworzenie złotego koloru za pomocą gradientu
Po kilku latach znalazłem sposób, który zaczął zadowalać klientów. Strzałem w dziesiątkę okazało się tworzenie złotego koloru za pomocą gradientu. Po prostu tworzysz tekst i narzucasz na niego gradient.
Nie będę odkrywał koła na nowo. Gotowe i darmowe pliki z takimi gradientami znajdziesz na Freepiku. Znajdziesz tam dziesiątki różnych konfiguracji. Wystarczy, że zaimportujesz je do Twojego programu i przekopiujesz gradient.
Czytaj też: Jak otworzyć CDR w Illustratorze?
W CorelDRAW robi się to najwygodniej za pomocą funkcji Kopiuj wypełnienie. Znajdziesz je w narzędziu Interaktywne wypełnienie (skrót G).
- Wciągnij plik EPS do projektu i rozgrupuj
- Upewnij się, że gradienty są przygotowane w CMYK. Po prostu najedź na nie próbówką.
- Kliknij tekst lub obiekt, któremu chcesz przypisać wartości z gradientu.
- Wciśnij klawisz G i wybierz z górnego narzędziownika „Kopiuj wypełnienie”.
- Kliknij wybrany gradient. Program zaimportuje składowe.
Zobacz przykład na filmie:
Wierzę, że poradnik był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz pomysł na kolejną notkę, daj znać w komentarzu lub mailowo. To mobilizuje mnie do tworzenia nowych artykułów.
grafik.tworze.com
3 kwietnia 2023 at 18:03W palecie Coreldraw jest taki kolor gotowy CMYK 0/20/60/20 i jeśli ma być „złoty” płaski, to tego używam. Oczywiście jak pasuje gradient, to ten w sposób sztuczny, ale udaje błysk. Ze srebrem to używam CMYK 5/0/0/20, no i tu jak gradient pasuje, to go walę.