Szukasz rozwiązania jak zamienić czcionkę na krzywe w Canva? Jest to do ogarnięcia!
Do czego potrzebny jest plik w krzywych Beziera?
Projektując materiały dla swojej marki, prędzej czy później drukarnia poprosi Cię o przesłanie projektu w krzywych. Jest to potrzebne na przykład gdy:
- Chcesz wykonać znakowanie gadżetów grawerem
- Zamawiasz folie samoprzylepne ploterowe (barwione w masie)
- Zlecasz wykonanie szyldu reklamowego lub wielkoformatowej reklamy
I tutaj użytkownicy Canvy muszą zmierzyć się z problemem jakim jest…
Brak bezpośredniej opcji krzywych w Canva
Już na wstępnie zaznaczę, że Canva nie posiada narzędzia, które dokona zamiany czcionki na krzywe. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ program nie oferuje rysowania elementów z pomocą krzywych Beziera. Interfejs aplikacji opiera się o projekty z gotowych elementów wektorowych.
Z poziomu aplikacji Canva nie dokonasz więc zamiany fontu na krzywe. Istnieje jednak alternatywna metoda na pozyskanie zakrzywionego tekstu.
Eksportowanie do formatu SVG
Aby zamienić czcionkę na krzywe w Canva, musisz wyeksportować projekt do formatu SVG (Scalable Vector Graphics). Umożliwia to opcja w płatnej wersji Canva Pro. Oto jak to zrobić:
Kliknij przycisk „Udostępnij” w prawym górnym rogu i wybierz opcję „Pobierz”.
W liście „Typ pliku” wybierz „SVG”. Możesz też zaznaczyć opcję „Tło przezroczyste”, jeśli eksportujesz swoje logo.

W ten sposób otrzymasz plik w formacie wektorowym, w którym czcionki zostaną zamienione na krzywe.
Jeśli chcesz pracować dalej w Canvie z plikiem w krzywych, zaimportuj ten plik SVG. Dzięki temu możesz później eksportować projekt do PDF.
Zamiana czcionki na krzywe w Canva: opcje bezpłatne
W bezpłatnym planie ciężko mi zaproponować rozsądną opcję. Można to zrobić dalej za pomocą płatnych narzędzi jak Adobe Acrobat.
Warto wspomnieć, że pierwszy miesiąc planu Canva Pro jest bezpłatny. Musisz jednak podać dane karty płatniczej i pamiętać, by anulować subskrypcję przed końcem 30 dni.
Jeśli drukarnia lub agencja jest Canva-friendly, to zapewne ma wykupiony plan Pro. Wtedy możesz udostępnić projekt jako „Link do szablonu” i zostawić całą resztę zawodowym grafikom.
W tym miejscu zachęcam Cię do sprawdzenia mojej oferty druku. Dzięki wpisom o Canvie pozyskuję nowych zadowolonych klientów. Pomagam im w zapisaniu projektu tak, by druk materiałów był w najwyższej jakości.
Czy jak zapisze grafikę jako svg to kolory zmienią się na cmyk ? automatycznie ?
Nie, svg zapisuje w RGB. By uzyskać CMYK musisz wciągnąć wyeksportowany svg znów do projektu i zapisać jako pdf do druku w CMYK.
Zapisałem pliki w svg. Przy imporcie w celu późniejszego eksportowania do pdf jeden z plików przekracza maksymalną wagę 3 MB i nie mogę go zaczytać na canvę. Co w tym przypadku mogę zrobić?
Plik svg powinien być lekki. Prawdopodobnie eksportujesz projekt z jakąś grafiką rastrową (np. Ilustracją czy zdjęciem). Nie każdy tekst w Canvie jest wektorem.
Cześć, a jak osadzić czcionki albo zamienić na krzywe w Adobe Pro na pliku A5+spady?
Pisałem o tym w tym artykule: https://wokolgrafiki.pl/jak-zamienic-font-na-krzywe-pdf-acrobat-reader/
a, czy w menu cany jest czcionka, której nie trzeba zamieniać na krzywe?
Nie ma takich :). Zamiana czcionki na krzywe polega na tym, że litery przestają być tekstem, a stają się kształtami geometrycznymi (liniami).
A jeżeli wysyłam do drukarni plik w pdf lub png i nic nie będzie tam edytowane. To nadal jest potrzeba zmiany czcionek na krzywe?
Lepiej zamienić na krzywe. Canva nie zawsze osadza czcionki w pliku PDF, przez co podczas importu w drukarni np. na potrzeby wykonania impozycj arkusza plano czy skalowania czcionki w PDF potrafią się „rozsypać”. W przypadku zlecania np. wycięcia w folii, frezowania logo czy wypalenia laserem zamiana na krzywe jest konieczna.
Czyli wystarczy plik zapisać w SVG i w ten sposób otrzymamy już plik z krzywymi?
Jeśli mówimy o zamianie tekstu na krzywe, to tak.
Dobrze rozumiem, żeby same teksty zapisać bez tła w canvie w pliku svg i później eksportować je na gotowy projekt który zapiszemy już w PDF?
Dokładnie tak